uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

audit ffc
ice
 

Výstava Cikánský mýtus v Muzeu romské kultury - 18. duben 2014

Muzeum romské kultury zahájilo na Mezinárodní den Romů, v úterý 8.dubna, novou výstavu. Jejím tématem je rozdíl mezi skutečnou podobou a způsobem života Romů a mnohdy romantickými představami, které si o nich v minulosti vytvářela majorita.

Výstava staví proti sobě historické pohlednice, které zobrazují Romy a jejich život a stylizované snímky, které sloužily především k pobavení. Dva typy odlišných pojetí stejného tématu tak velmi dobře ukazují rozdíl mezi skutečnými Romy a představami o nich.

„Autentická vyobrazení zachycují podobu života Romů na území střední a východní Evropy," uvádí jedna z kurátorů výstavy, Lenka Grossmanová. „Uspořádali jsme je volně podle jednotlivých témat – kočování, usazení, řemesla, hudba, oděv. Jsou pro nás dnes jedinečným zdrojem poznání života romského etnika od konce 19. století do třicátých let století dvacátého," dodává.  

Druhým typem jsou pak stylizované pohlednice. „Cikánské téma bylo vždy v umění oblíbené," doplňuje Grossmanovou druhý z dvojice kurátorů, Martin Chlup. „Odkazuje k touze po exotice, tajemných a tajuplných věcech. Některá dílka – především ta inspirovaná krásou romských žen – jsou tak mnohdy až nechtěnými kýči".

Koncept i doprovodný text výstavy vychází z velkoformátové publikace PhDr. Jany Horváthové „Devleskere čhave – svedectvom starých pohľadníc".

Výstava Cikánský mýtus, 1.4. – 21. 9. 2014; otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00.
Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno, www.rommuz.cz

Muzeum romské kultury

cikansky mytus

Romský tábor – kotláři. Rumunsko, 1935. Ze sbírky Muzea romské kultury