uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

audit ffc
ice
 

Výstava na Krajském úřadě JmK Život ve stínu šibenice - 30. červenec 2015

zivot ve stinu sibenice 

Foto ze zahájení výstavy

 

Krajský úřad Jihomoravského kraje na Žerotínově náměstí 3 hostí v letních měsících ojedinělou výstavu k 70. výročí konce druhé světové války nazvanou Život ve stínu šibenice. Na panelech v prvním patře úřadu a díky dalším exponátům ve třetím patře se lidé seznámí s osudy vlastenců, kteří nasazovali své životy za druhé světové války v boji proti fašismu, aby následně za komunistického režimu skončili ve věznicích či na popravištích.

Výstava připravená manželi Kratochvilovými přibližuje méně známé osudy statečných lidí, kteří neváhali nasadit své životy v boji proti totalitě nacistické i komunistické. Nešlo přitom pouze o vojáky, ale také o lidi nejrůznějších profesí, věku či zájmů. Jedno ale měli společné, odhodlání přispět svým úsilím k obnovení demokratických poměrů v naší vlasti. Řada z nich se však dočkala pronásledování a persekuce od svých vlastních, stejnou řečí mluvících spoluobčanů. Zájemci si tak připomenou osudy lidí narozených či působících na jihu Moravy, například brněnského rodáka, velitele 313. stíhací perutě RAF Otmara Kučery nebo brigádního generála Jaroslava Plasse, velitele Velitelství zemského letectva v Brně.

Výstava je přístupná do konce srpna v provozní době úřadu pro veřejnost:

Po, St 8:00 – 17:00 hod.
Út, Čt 8:00 – 15:00 hod.
Pá 8:00 – 14:00 hod.