uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

audit ffc
ice
 

Koncert Ensemble Opera Diversa v kapli káznice na Cejlu

Diversní inventura 2018 

V pořadí druhá diversní inventura soudobých či málo známých děl. Spíše křehké skladby Miloslava Ištvana a Ondřeje Šárka pro smyčcový orchestr se střídají se středověkými chorálními zpěvy a improvizací v podání Ivy Bittové. V závěru spojí síly sólisté i orchestr k premiérovému uvedení orchestrální verze skladby Vlny podle Karla Miloty od Vojtěcha Dlaska.

21. 9. 2018 ve 20.00, Kaple Káznice na Cejlu

Zářijovým koncertem se Ensemble Opera Diversa vrací do Káznice na brněnském Cejlu, přímo do fascinujících prostor tamní kaple, kde v roce 2016 soubor uvedl Šostakovičovu 14. symfonii. Samotná kaple tentokrát inspirovala i program v pořadí druhé diversní inventury, tedy formátu, který je soustředěn na uvádění nových či málo známých děl. Spíše křehké skladby Miloslava Ištvana a Ondřeje Šárka pro smyčcový orchestr se střídají se středověkými chorálními zpěvy. Fascinující Dialog Milosrdenství a Spravedlnosti pochází ze znovuobjeveného Rajhradského rukopisu, výjimečné českojazyčné památky z 15. století, která svým repertoárem navazuje na zpěvy pro Svatý týden z Jistebnického kancionálu. Jednoduchá struktura chorálního kantika Benedictus pak poslouží jako základ pro improvizaci v podání Ivy Bittové. V závěru spojí síly sólisté i orchestr k premiérovému uvedení orchestrální verze skladby Vlny podle Karla Miloty od Vojtěcha Dlaska, která vznikla na podnět Ensemble Opera Diversa.

Program
Miloslav Ištvan: Solitudo pro 11 smyčcových nástrojů
Lamentace. Dialog Milosrdenství a spravedlnosti z Rajhradského rukopisu
Ondřej Šárek: Tři věty pro smyčce
Improvizace na chorální kantikum Benedictus
Vojtěch Dlask: Vlny podle Karla Miloty pro sólový hlas, akordeon a smyčcový orchestr (premiéra orchestrální verze)

Obsazení
Iva Bittová, zpěv, housle, improvizace
Vladimír Maňas, zpěv
Žaneta Vítová, akordeon
Ensemble Opera Diversa, koncertní mistr Jan Bělohlávek
Gabriela Tardonová, dirigentka

Více na: www.operadiversa.cz