uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

Rodinná politika Brna-sever
I.C.E. karta neboli Seniorská obálka
 

Vláda na jednání 1. července souhlasila se zpřísněním protiepidemických opatření kvůli šíření nakažlivější delta mutace koronaviru (AKTUALIZOVÁNO 12.07.2021) - 7. červenec 2021

AKTUALIZACE 12.07.2021 (NOVÁ OPATŘENÍ Z 08.07.2021):

OCHRANNÉ OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ – OMEZENÍ PŘEKROČENÍ STÁTNÍ HRANICE ČR, S ÚČINNOSTÍ OD 9. 7. 2021 DO ODVOLÁNÍ – NALEZNETE ZDE.

OCHRANNÉ OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ – VSTUP DO ZEMÍ S EXTRÉMNÍM RIZIKEM NÁKAZY ONEMOCNĚNÍ COVID-19, S ÚČINNOSTÍ OD 9. DO 31. 7. 2021 – NALEZNETE ZDE.

 

Od 9. července přestane v České republice platit uznávání bezinfekčnosti po první dávce vakcíny s dvoudávkovým schématem. Zpřísní se i pravidla pro příjezd do České republiky. S úpravami mimořádných opatření vyslovila ve čtvrtek 1. července 2021 souhlas vláda.

Od pátku 9. července se budou muset lidé, kteří zatím absolvovali pouze jednu dávku očkování u dvoudávkových vakcín, opět prokazovat při návštěvě restaurací, kulturních akcí, ale třeba i při návštěvě pacienta v nemocnici či příbuzného v zařízení sociální péče negativním testem na covid-19. Z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví, které odsouhlasila vláda, se totiž k tomuto datu přestane uznávat první dávka jako dostatečná k zajištění bezinfekčnosti. Důvodem je šíření delta mutace koronaviru SARS-CoV-2, proti které je člověk po první dávce chráněn jen z 30 procent.

Nově se za bezinfekčního ve všech případech, kdy se bezinfekčnost na základě přijatých protiepidemických opatření vyžaduje, bude považovat člověk až čtrnáct dnů po dokončení vakcinace. Toto pravidlo se použije i pro případné nařízení karantény a izolace ze strany hygienické stanice.

ZMĚNU MIMOŘÁDNÝCH OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ, V NICHŽ SE STANOVÍ OČKOVÁNÍ JAKO VÝJIMKA Z NĚKTERÝCH POVINNOSTÍ, S ÚČINNOSTÍ OD 9. 7. 2021 – NALEZNETE ZDE.

V souvislosti s šířením delta mutace ve světě se od 9. července zpřísní i pravidla pro vstup do České republiky, a to i pro země zařazené na seznam zemí s nízkým rizikem. Cestující z těchto zemí budou muset nově vyplňovat příjezdový formulář, a pokud nebudou čtrnáct dnů po dokončeném očkování, budou se muset prokázat také negativním RT-PCR testem. U zemí s nízkým a středním rizikem nákazy bude možné test před vstupem do ČR nahradit testem absolvovaným do pěti dnů po návratu.

Zároveň u neočkovaných osob bude při návratu ze zahraničí nově platit, že bez prokázání se negativním testem zaměstnavateli nebudou moci být vpuštěni na pracoviště. V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem sice bude možné do doby prokázání se negativním testem do zaměstnání docházet, tito zaměstnanci ale budou mít povinnost na pracovišti nosit respirátory nejméně třídy FFP2.

OCHRANNÉ OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ – OMEZENÍ PŘEKROČENÍ STÁTNÍ HRANICE ČESKÉ REPUBLIKY, S ÚČINNOSTÍ OD 9. 7. 2021 DO ODVOLÁNÍ – NALEZNETE ZDE. (NAHRAZENO NOVÝM OPATŘENÍM – VIZ AKTUALIZACE VÝŠE.)

Česká republika také upravila seznam zemí s extrémním rizikem výskytu nemoci covid-19. Nově na něj od 5. července přibylo Tunisko. O zařazení Velké Británie od 12. července rozhodne vývoj tamní epidemické situace v následujících dnech. Ministerstvo zdravotnictví zároveň upravilo původní zákaz cestování do těchto zemí na důrazné doporučení do nich necestovat.

OCHRANNÉ OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ – VSTUP DO ZEMÍ S EXTRÉMNÍM RIZIKEM NÁKAZY ONEMOCNĚNÍ COVID-19, S ÚČINNOSTÍ OD 5. DO 31. 7. 2021 – NALEZNETE ZDE. (NAHRAZENO NOVÝM OPATŘENÍM – VIZ AKTUALIZACE VÝŠE.)

ZMĚNU MIMOŘÁDNÉHO OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ ZE DNE 28. 6. 2021, KTERÝM SE STANOVÍ PLÁN OČKOVÁNÍ OSOB URČENÝCH K OČKOVÁNÍ, S ÚČINNOSTÍ OD 6. 7. 2021 – NALEZNETE ZDE.

Zdroj: www.vlada.cz